AKADEMIA URODY – Puder

Często pomijany, zapominany przez wiele kobiet, jednak to właśnie on – puder stanowi dopełnienie każdego makijażu.

Pudry do twarzy to kosmetyki, które służą do wykończenia makijażu, przedłużają jego trwałość, a także znakomicie sprawdzają się przy poprawkach makijażu w ciągu dnia. Oprócz właściwości modelujących niektóre z pudrów również pielęgnują naszą twarz, chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zastosowanie każdego z pudrów zależy m.in. od konsystencji. Obecnie wyróżniamy pudry w kamieniu (prasowane, kompaktowe), sypkie oraz w kremie.

Puder sypki – Najlżejszy z wszystkich pudrów, nadaje skórze naturalny wygląd. Używany zawsze po nałożeniu podkładu. Pośród pudrów sypkich znajdziemy pudry transparentne i białe które mają dużą neutralność koloru, dopasowują się do odcienia podkładu. Znakomicie matują skórę, przedłużają trwałość makijażu. Pudry białe najczęściej stosowane są w telewizji lub podczas sesji fotograficznych, ponieważ zapewniają dodatkowy efekt matu. Oprócz pudrów transparentnych i białych znajdziemy również pudry w kolorach skóry – te z kolei są dopełnieniem makijażu, przywracają skórze naturalny wygląd. Również znakomicie matują skórę, jednak nie przedłużają tak bardzo trwałości makijażu jak transparentne. Puder kolorowy powinien mieć taki same odcień jak podkład lub odrobinę jaśniejszy. W postaci sypkiej występują także pudry fiksujące. Fixery nie nadają się do makijażu dziennego. Są to wodoodporne, transparentne lub białe pudry, które idealnie utrwalają makijaż. Najczęściej używane w celu utrwalenia makijażu ślubnego, wieczorowego.

Do pudrów sypkich zaliczamy również pudry mineralne oraz ryżowe. Te pierwsze to tak naprawdę podkład i puder w jednym. Są bardzo trwałe. Nie stosujemy ich na podkład lecz nanosimy je na nawilżoną kremem skórę, a efekt jaki uzyskamy zależy tylko i wyłącznie od ilości zaaplikowanego kosmetyku. Kiedy w twarz wmasujemy niewielką ilość pudru mineralnego wtedy tylko delikatnie wyrównamy koloryt skóry, natomiast gdy twarz pokryjemy większą porcją kosmetyku – uzyskamy idealny efekt matu. Pudry ryżowe to lekkie, białe pudry, które również idealnie matują skórę. Perfekcyjnie stapiają się z kolorem skóry (po nałożeniu na twarz są transparentne), przedłużają trwałość makijażu. Uwaga! Przy częstym stosowaniu do cery suchej lub normalnej mogą wysuszać skórę.

Puder w kamieniu – praktyczne i niezastąpione podczas poprawek makijażu w ciągu dnia. Ze względu na swoją konsystencje nie ma obaw rozsypania się pudru w torebce. Pudry w kompakcie idealnie, punktowo matują skórę, nieco przedłużają trwałość makijażu, ale nie tak dobrze jak pudry sypkie. Nie polecam ich w celu wykańczania makijażu – mogą zatykać pory, jak również ze względu na postać w jakiej występuje istnieje ryzyko nierównomiernego rozłożenia kosmetyku na twarzy. Należy pamiętać, by kolor pudru współgrał z kolorem podkładu.

Puder w kremie – to nic innego jak podkład. Pudry tego rodzaju nie służą do wykańczania makijażu czy jego utrwalania, tylko zazwyczaj do wyrównywania kolorytu cery. Stosowane zawsze na krem.

Puder w kulkach – pudry w tej postaci to zazwyczaj pudry rozświetlające lub brązujące, dzięki którym możemy idealnie wymodelować twarz. Jednak o tych kosmetykach szerzej w następnej części artykuły z cyklu Akademia Urody.

1. L’Oreal, Matifiant Mineral (Mineralny puder matujący) , ok. 60zł; 2. Inglot, Puder prasowany, ok. 20zł; 3. Rossmann, Synergen, Kompakt Puder (Antybakteryjny puder w kompakcie), ok.7zł; 4. Chanel, Poudre Cristalline (Transparentny puder sypki),  ok. 205zł; 5. Artdeco, Silky Powder (Puder prasowany), ok.113zł; 6. Make Up For Ever, High Definition Powder,  ok.160zł; 7. Astor, Mattitude Anti Shine (Puder matujący),  ok.25zł; 8. Kobo Professional, Translucent Loose Powder (Puder sypki), ok.24zł; 9. IsaDora, Perfect Loose Powder (Puder sypki), ok.70zł; 10. MAC, Blot Powder Pressed (Prasowany puder matujący) ok. 93zł.

Jak nakładać puder?

Puder nakładamy za pomocą okrągłego pędzla lub puszka. W przypadku aplikacji pędzlem należy pamiętać, by delikatnie strzepnąć nadmiar kosmetyku z pędzla (najlepiej stukając o wieczko pudru), a  później rozprowadzić na twarzy od środka na boki twarzy oraz ruchami z góry na dół „omiatać” twarz. W przypadku rozprowadzania pudru za pomocą puszka delikatnie i starannie dociskamy puszek do twarzy miejsce przy miejscu również kierując się od środka na zewnątrz. Aplikacja puszkiem jest dużo trudniejsza niż pędzlem, bowiem w przypadku nierównomiernego rozłożenia kosmetyku możemy utworzyć nieestetyczne placki, które później ciężko zniwelować.

Pędzle do pudru: 1. Maestro (nr 190), ok. 48zł; 2. Sephora (nr 48), ok. 55zł;  4. IsaDora, ok. 40zł; 6. GOSH, ok. 59zł Puszki do pudru: 3. Artdeco, ok. 16zł; 5. Donegal, ok. 4zł; 7. GOSH, ok. 19zł


Bożena Pustelnik

http://www.make-up-4-u.blogspot.com/

Brak komentarzy

Odpowiedz